Wednesday, February 21, 2024

Winning candidates of 2023 TS Assembly Polls

Must read

S.No. Constituency Candidate Margin Party
1 Chennur Gaddam Vivekanand 37515 Congress
2 Bellampalli Gaddam Vinod 36878 Congress
3 Mancherial Kokkirala Premsagar Rao 66116 Congress
4 Khanapur Vedma Bhojju 4702 Congress
5 Bodhan P. Sudarshan Reddy 3062 Congress
6 Jukkal Laxmi Kantha Rao Thota 1152 Congress
7 Yellareddy Madan Mohan Rao. K 24001 Congress
8 NZB (Rural) Bhoopathi Reddy R 21963 Congress
9 Dharmapuri Adluri Laxman Kumar 22039 Congress
10 Ramagundam Makkan Singh Raj Thakur 56794 Congress
11 Manthani Duddilla Sridhar Babu 31380 Congress
12 Peddapalle Ch Vijaya Ramana Rao 55108 Congress
13 Choppadandi Medipally Sathyam 37439 Congress
14 Vemulawada Aadi Srinivas 14581 Congress
15 Manakondur Dr. K Satyanarayana 32365 Congress
16 Husnabad Ponnam Prabhakar 19344 Congress
17 Medak Mynampally Rohith 10157 Congress
18 Narayankhed Patlolla Sanjeeva Reddy 6547 Congress
19 Andole C. D Rajanarsimha 28193` Congress
20 Ibrahimpatnam Malreddy Ranga Reddy 36700 Congress
21 Pargi T R Mohan Reddy 24013 Congress
22 Vicarabad Gaddam Prasad Kumar 12893 Congress
23 Tandur B. Manohar Reddy 6583 Congress
24 Kodangal Anumula Revanth Reddy 32532 Congress
25 Narayanpet Chittem Parnika Reddy 7951 Congress
26 Mahbubnagar Yennam Srinivas Reddy 18738 Congress
27 Jadcherla Anirudh Reddy Janampalli 15171 Congress
28 Devarkadra G Madhusudan Reddy 1392 Congress
29 Makthal Vakiti Srihari 17525 Congress
30 Wanaparthy Megha Reddy Tudi 25320 Congress
31 Nagarkurnool Dr. K Rajesh Reddy 5248 Congress
32 Achampet C V Krishna 49326 Congress
33 Kalwakurthy N R Kasireddy 5410 Congress
34 Shadnagar K Shankaraiah 7128 Congress
35 Kollapur Jupally Krishna Rao 29931 Congress
36 Devarakonda Balu Naik Nenavath 30021 Congress
37 Nagarjuna Sagar Kunduru Jayaveer 55849 Congress
38 Miryalaguda Bathula Laxma Reddy 48782 Congress
39 Huzurnagar N Uttam Kumar Reddy 44888 Congress
40 Kodad N Padmavathi Reddy 58172 Congress
41 Nalgonda K Venkat Reddy 54332 Congress
42 Munugode K Raj Gopal Reddy 40590 Congress
43 Bhongir K Anil Kumar Reddy 26201 Congress
44 Nakrekal Vemula Veeresham 68839 Congress
45 Thungathurthi Mandula Samel 51094 Congress
46 Alair Ilaiah Beerla 49636 Congress
47 Palakurthi Yashaswini Mamidala 47634 Congress
48 Dornakal Jatoth Ram Chander Naik 53131 Congress
49 Mahabubabad Dr. Murali Naik Bhukya 50171 Congress
50 Narsampet Donthi Madhava Reddy 18889 Congress
51 Parkal Revuri Prakash Reddy 7941 Congress
52 Warangal West Naini Rajender Reddy 15331 Congress
53 Warangal East Konda Surekha 15652 Congress
54 Waradhanapet K.R.Nagaraj.K 19458 Congress
55 Bhupalpalle G Satyanarayana Rao 52699 Congress
56 Mulug D Anasuya Seethakka 33700 Congress
57 Pinapaka Payam Venkateswarlu 34506 Congress
58 Yellandu Koram Kanakaiah 57309 Congress
59 Kammam Tummala Nageswara Rao 49381 Congress
60 Palair Ponguleti Srinivasa Reddy 56650 Congress
61 Madhira Bhatti Vikramarka Mallu 35452 Congress
62 Wyra Ramdas Maloth 33045 Congress
63 Sathupalle Matta Ragamayee 19440 Congress
64 Aswaraopeta Adinarayana. Jare 28905 Congress
65 Kothagudem K Sambasiva Rao 26547  CPI

S.No. Constituency Candidate Margin Party
1 Asifabad Kova Laxmi 22798 BRS
2 Boath Anil Jadhav 22800 BRS
3 Banswada P Srinivas Reddy Parige 23464 BRS
4 Balkonda Prashanth Reddy Vemula 4533 BRS
5 Koratla Kalvakuntla Sanjay 10305 BRS
6 Jagtial Dr. Sanjay 15822 BRS
7 Karimnagar Gangula Kamalakar 3163 BRS
8 Sircilla K T Rama Rao 29687 BRS
9 Huzurabad Kaushik Reddy Padi 16873 BRS
10 Siddipet Thanneeru Harish Rao 82308 BRS
11 Narsapur V Sunitha Laxma Reddy 8855 BRS
12 Zahirabad Koninty Manik Rao 12790 BRS
13 Sangareddy Chinta Prabhakar 8217 BRS
14 Patancheru Gudem Mahipal Reddy 7091 BRS
15 Dubbak Kotta Prabhakar Reddy 53513 BRS
16 Gajwel K Chandrashekar Rao 45031 BRS
17 Medchal Chamakura Malla Reddy 33419 BRS
18 Malkajgiri Marri Rajashekar Reddy 49530 BRS
19 Quthbullapur K.P. Vivekanand 85576 BRS
20 Kukatpalle Madhavaram Krishna Rao 70387 BRS
21 Uppal Bandari Lakshma Reddy 49030 BRS
22 L B Nagar Devireddy Sudhir Reddy 22305 BRS
23 Maheswaram P Sabitha Indra Reddy 26187 BRS
24 Rajendranagar T. Prakash Goud 32096 BRS
25 Serilingampally Arekapudi Gandhi 46552 BRS
26 Chevella Kale Yadaiah 268 BRS
27 Musheerabad Muta Gopal 37797 BRS
28 Amberpet Kaleru Venkatesh 24537 BRS
29 Khairatabad Danam Nagender 22010 BRS
30 Sanathnagar Talasani Srinivas Yadav 41827 BRS
31 Secunderabad Padma Rao. T 45240 BRS
32 Sec’bad Cantt. Lasya Nanditha Sayanna 17169 BRS
33 Gadwal B Krishna Mohan Reddy 7036 BRS
34 Alampur Vijayudu 30573 BRS
35 Suryapet G Jagadish Reddy 4606 BRS
36 Jangoan Palla Rajeshwar Reddy 15783 BRS
37 Station Ghanpur Kadiyam Srihari 7779 BRS
38 Bhadrachalam Dr. Tellam Venkata Rao 5719 BRS
39 Jubilee Hills Maganti Gopinath 15939 BRS

S.No. Constituency Candidate Margin Party  1 Sirpur Dr. Palvai Harish Babu 3088 BJP
2 Adilabad Payal Shanker 6692 BJP
3 Nirmal Alleti Maheshwar Reddy 50703 BJP
4 Mudhole Ram Rao Pawar 23999 BJP
5 Armur Paidi Rakesh Reddy 29669 BJP
6 Kamareddy K Venkata Ramana Reddy 6741 BJP
7 NZB (Urban) Dhanpal Suryanarayana 15387 BJP
8 Goshamahal T. Raja Singh 21457 BJP

S.No. Constituency Candidate Margin Party
1 Malakpet Ahmed Bin Abdullah Balala 26106 AIMIM
2 Nampally Md Majid Hussain 2037 AIMIM
3 Charminar Mir Zulfeqar Ali 22853 AIMIM
4 Chandrayangutta Akbar Uddin Owaisi 81660 AIMIM
5 Yakutpura Jaffar Hussain 878 AIMIM
6 Bahadurpura Md Mubeen 67025 AIMIM
7 Karwan Kausar Mohiuddin 42067 AIMIM

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article